Przemyślana konstrukcja narzędzi oraz optymalnie dobrane materiały z których są wykonane – gwarantują idealny proces przygotowania dedykowanych produktów i ich skuteczną homogenizację.. Dla każdego modelu ubijaczki można dobrać wyjątkowy osprzęt, który pozwoli uzyskać najlepsze efekty produkcyjne. Oprócz narzędzi standardowych dostępna jest również pełna gama narzędzi specjalnych: rózgi skrzydłowe (bardzo gęste masy) i wzmocnione (gęste masy), rózgi z cieńszym drutem (śmietana, białka jaj), rózgi z grubszym drutem (gęstsze masy), rózgi krzyżowe (spulchniające do mąki) czy dwubolcowe haki do pizzy (wersja wzmocniona AR PIZZA).

HAK zawsze wykonywany jest ze stali nierdzewnej i wygięty tak, aby mógł pracować ze wszystkimi typami ciast. Wygięcie w punkcie 1 nie jest przypadkowe. Ten punkt zaczyna ugniatać ciasto w momencie rozpoczęcia pracy. Punkt 2 odpowiada za prawidłowe ugniatanie i napowietrzanie ciasta w momencie, gdy „wędruje” ono do góry. W punkcie 3 hak kończy zagniatanie ciasta. Finalnie jest ono (dzięki takiemu kształtowi haka) idealnie przygotowane i sprężyste!

RÓZGA wykonana jest ze stali nierdzewnej (kopuła mocująca druty z duraluminium). Geometria rózgi w punkcie 4 dopasowana jest idealnie do średnicy dzieży, a w punkcie 5 do jej spodu tak, aby ubijane produkty były idealnie napowietrzane.

MIESZADŁO wykonane jest w całości z mocnego duraluminium lub stali nierdzewnej (modele 100-140-200L). Mieszadło dopasowane jest idealnie do ścian dzieży w punkcie 6 oraz wyprofilowane tak, aby mieszany produkt nie wychodził z dzieży – punkt 7. W punkcie 8 z kolei poprzeczne łączenia odpowiadają za wytrzymałość łopatki na naprężenia oraz powodują lepsze „zawirowania” w mieszanym produkcie.

ZGARNIAK jest niezbędny przy ubijaniu mas lekkich i mających tendencje do obklejania ścianek dzieży. Aby produkt lepiej rozkładał się w dzieży zastosowano w jej spodzie grzybek (9). Wykorzystanie zgarniaka z wymiennym ostrzem (10) zaoszczędzi czas ubijania i przyspieszy dokładne wymieszanie składników (homogenizację).

nowoczesna technika piekarnicza i spożywcza

HERT Sp. z o. o. Sp. k.
ul. Odlewnicza 4A
03-231 Warszawa
tel. +48 22 59 40 500
fax +48 22 59 40 526
biuro@hert.pl
NIP: 5240018433
KRS: 0000320210

media: